Od 1. ledna 2025 vstoupí v České republice v platnost několik významných změn v důchodovém systému.
Od 1. ledna 2025 vstoupí v České republice v platnost několik významných změn v důchodovém systému:
1. Sleva na sociálním pojištění pro pracující důchodce:
Starobní důchodci, kteří nadále pracují, budou osvobozeni od placení části sociálního pojištění, konkrétně 6,5 % z hrubé mzdy. Tato změna zvýší jejich čistý příjem; například při hrubé mzdě 30 000 Kč se čistý výdělek zvýší o 1 950 Kč měsíčně. Současně se ruší možnost navyšování důchodu za další odpracované roky.
2. Úpravy ve vdovských a vdoveckých důchodech:
Rozšíření nároku: Nárok na vdovský či vdovecký důchod získají i osoby v registrovaném partnerství.
Prodloužení lhůty pro obnovení důchodu: Lhůta pro obnovení výplaty vdovského nebo vdoveckého důchodu se prodlužuje ze 2 na 5 let, pokud jsou splněny specifické podmínky, jako je péče o dítě nebo dosažení důchodového věku.
Obnovení výplaty důchodu
Výplata vdovského důchodu se může prodloužit, pokud pozůstalý či pozůstalá splňuje jednu z následujících podmínek:
-
Pečuje o nezaopatřené dítě nebo dítě, které je závislé na pomoci ve stupni II, III nebo IV.
-
Pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, se kterým žije ve stejné domácnosti a který je závislý na pomoci ve stupni II, III nebo IV.
-
Je invalidní ve III. stupni.
-
Dosáhne důchodového věku.
-
Dosáhne věku, který se počítá následovně: Stanoví se důchodový věk muže stejného data narození a od tohoto věku se odečtou čtyři roky.
Pokud některá z podmínek trvá, pokračuje výplata vdovského důchodu i po jednom roce od úmrtí manžela, jinak nárok zanikne a výplata skončí. Když je některá z podmínek znovu splněna do určité lhůty po předchozím zániku vdovského důchodu, tak se nárok obnoví a trvá po celou dobu, kdy je podmínka plněna. Tato „ochranná“ lhůta pro obnovu je ale omezena.
3. Minimální výše starobního důchodu:
Od roku 2025 bude minimální starobní důchod činit 20 % průměrné mzdy, což představuje 9 320 Kč měsíčně.
4. Dřívější odchod do důchodu pro zaměstnance v náročných profesích:
Zaměstnanci pracující ve 4. kategorii prací budou moci odejít do důchodu dříve. Při odpracování alespoň 2 200 směn se důchodový věk sníží o 15 měsíců, při 4 400 směnách o 30 měsíců. Za každých dalších 74 směn se věk sníží o 1 měsíc, maximálně však o 60 měsíců (5 let).
5. Změny ve výplatních termínech důchodů:
V průběhu roku 2025 dojde ke snížení počtu výplatních termínů z třinácti na sedm, konkrétně na sudé dny od 2. do 14. dne v měsíci. Tato změna se dotkne zejména těch, kteří dosud pobírali důchod po 14. dni v měsíci.
Kromě těchto změn jsou plánována i dlouhodobější opatření:
6. Zvyšování důchodového věku:
Od roku 2026 se začne důchodový věk postupně zvyšovat nad současnou hranici 65 let. Pro ročníky narozené od roku 1966 se bude věk odchodu do penze zvyšovat o jeden měsíc ročně, přičemž maximální hranice se zastaví na 67 letech u lidí narozených v roce 1989.
Postupné navyšování důchodového věku z 65 na 67 let
-
Ročníky 1966 posun na 65 let a 1 měsíc
-
Ročníky 1967 posun na 65 let a 2 měsíc
-
Ročníky 1968 posun na 65 let a 3 měsíc
-
...
-
Ročníky 1988 a mladší odchod v 67 letech
7. Úprava výpočtu nových důchodů:
Od roku 2026 se budou méně započítávat výdělky a doby pojištění při výpočtu nových důchodů, což zpomalí růst jejich výše.
Změna výpočtu od roku 2026
Podle nových pravidel se začnou důchody poprvé počítat od ledna 2026 a každý rok dojde k mírnému zpřísnění výpočtu:
-
Započítávání výdělků do první redukční hranice se postupně sníží z dosavadních 100 % na 90 %. První snížení bude v roce 2026 na úroveň 99 % a následovat bude tempo snižování o 1 % každý další rok.
-
Váha dob pojištění při počítání důchodu bude nižší, konkrétně se zápočet výpočtového základu postupně sníží z dosavadních 1,5 % za rok pojištění na 1,45 %. První snížení bude v roce 2026 na úroveň 1,495 % a následovat bude tempo o 0,005 % každý další rok.
-
Po roce 2036 již zůstane výpočet důchodů stejný, k dalšímu snižování zápočtu výdělků a dob pojištění nebude docházet.